Åstebo

Åstebo (Östabo, Ostabåå, Ostabo) kan spåras tillbaka till 1500-talets mitt. Det är dock troligt att gården är ännu äldre. ”Åste” är troligen namnet på en av de tidiga ägarna av gården. Åstebo uppges på 1550-talet vare en 8 hästars skattegård som brukades av Olaff.
Gården har under nästan hela sin historia varit en skattegård, dvs självägande. Under 1600-talet låg gården periodvis öde.

Under sent 1600-tal byggdes en mindre ”bäckkvarn” vid gården.

År 1701 upprättades en karta över gårdens ägor och man konstaterar då att gården helt saknade skog. Den närmaste skogen låg på en kvarts mils avstånd.

1893 köptes gården av Partille kommun som använde byggnaderna till ålderdomshem.

Numera är gården vandrarhem.

Källor:

Bergendahl, E., Partille krönika. Partille 1920.

Ortnamnen i Göteborgs och Bohuslän I.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.