Åstebo

Åstebo (Östabo, Ostabåå, Ostabo) kan spåras tillbaka till 1500-talets mitt. Det är dock troligt att gården är ännu äldre. ”Åste” är troligen namnet på en av de tidiga ägarna av gården. Åstebo uppges på 1550-talet vare en 8 hästars skattegård som brukades av Olaff.
Gården har under nästan hela sin historia varit en skattegård, dvs självägande. Under 1600-talet låg gården periodvis öde.

Under sent 1600-tal byggdes en mindre ”bäckkvarn” vid gården.

År 1701 upprättades en karta över gårdens ägor och man konstaterar då att gården helt saknade skog. Den närmaste skogen låg på en kvarts mils avstånd.

1893 köptes gården av Partille kommun som använde byggnaderna till ålderdomshem.

Numera är gården vandrarhem.

Källor:

Bergendahl, E., Partille krönika. Partille 1920.

Ortnamnen i Göteborgs och Bohuslän I.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: